Zveřejněno 05.04.2018
Business Intellignece
Byla to novinka asi tak před 60 lety. Její využití v oblasti náboru ale znamená významný přelom a otevírá zcela nový pohled. To, co jsme dříve možná tušili, dnes víme a můžeme se o to při rozhodování o dalším růstu nebo nastavení nové náborové strategie opřít.
Zapomeňme na statistiky sestavené na základě reprezentativních vzorků. To už je minulost.
Všechna data, která si zobrazíte v následujících vizualizacích, reprezentují znalosti a zkušenosti konkrétních lidí. Třešničkou na dortu je možnost tyto lidi kontaktovat. Jednotlivě, po skupinách anebo třeba i všechny najednou (samozřejmě to děláme pouze tak, bychom neporušili nově vznikající pravidla GDPR).
Navíc. Sami si můžete vybrat obsah (cílové skupiny), který Vás zajímá. Data dokážeme posbírat jakákoliv (někdy to jde téměř samo a někdy je to na delší lokte). Pokrýváme 28 – 30 % celého pracovního trhu ČR. To je pro představu 1,12+ mil. profilů (Český statistický úřad uvádí pro rok 2017 necelé 4 mil. pracujících). Pracujeme i s daty ze Slovenska. Nejsme ale limitování ničím. Stejné nástroje, které používáme pro naše zákazníky v ČR, můžeme bez dalších úprav použít kdekoliv jinde. Jediné, co je zapotřebí, je (přesné) zadání.
V případě České republiky se 28 – 30 % nemusí na první zdát jako nikterak impresivní číslo. Zvažme ale, že největší tuzemský pracovní portál jobs.cz míval okolo roku 2012 téměř 40 tisíc profilů k dispozici. V loňském roce toto číslo spadlo na zhruba 28 tisíc a směrem zpět nahoru se zatím nevydalo. Druhým důvodem je, že oproti českým pracovním portálům nepracujeme pouze s profily, jejichž majitelé aktuálně indikují, že chtějí změnu. Málokdo by změnu přinejmenším alespoň neuvážil, pokud by benefit z ní plynoucí nebyl pro dotyčnou osobu atraktivní. Jinými slovy, pokud nabídneme zajímavou odměnu, dostaneme zajímavý počet potenciálních kandidátů.
Kategorie: tradiční vs. užitečné
Pouhým procentuálním vyjádřením věku, pohlaví a současně zastávané pozice Vás pravděpodobně neohromíme. Data to nejsou špatná, ale trendy z nich nedostaneme. Nezjistíme, která společnost působí na kandidáty jako magnet a kterou naopak houfně opouštějí.
Dnes je možné podívat se na konkrétní skupiny a sledovat jejich chování. Novinkou je zpracování tzv. sankey diagramů (vizualizace změny zaměstnavatelů a relokace). Dokázali jsme vizualizovat směr a velikost „toku“ pracovní síly jak mezi zaměstnavateli tak mezi regiony.
Jak je to možné? Umíme sesbírat existující data a dále s nimi pracovat.
Pozitivní trend
Množství profilů sociálních sítí roste, to není novinka. Děje se tak rychle, stále a zřejmě se to samo od sebe jen tak nezastaví. Možná v budoucnu uvidíme přesun uživatelů mezi platformami a zřejmě dojde k určité regulaci sociálních sítí s ohledem na hrozící sankce (GDPR, zneužití dat Facebook + Cambridge Analytica).
Stručný náznak vývoje počtu uživatelů pro personalisty nejrelevantnější sociální sítě - LinkedIn:
3/2018 = 1,12 mil profilů
1/2017 = 920 tis. profilů
1/2016 = 657 tis. profilů
10/2012 = 224 tis profilů
Dost ale řečí. Zde je slíbený report: Specialisté kvality (ČR + SK)
Social Media