EN

Kdy publikovat na Facebooku? Komparace dvou profilů ŠKODA AUTO

Zveřejněno 13 05 2019

Univerzální odpověď neexistuje. Obecně platí, že by správci měli publikovat obsah v době, kdy je jejich cílová skupina aktivní na sociálních sítích. Obvykle (jak najdeme v mnoha analýzách – viz Social Sprout) jsou lidé více online během pracovního týdne. Naopak o víkendu je aktivita na sociálních sítích relativně nízká. A v nočních hodinách se vyplatí publikovat jen velice specifický obsah.

A podobných trendů jsme si všimli i v naší komparaci.

Z dostupných dat vidíme, že každá facebooková stránka si žádá odlišný přístup vedení. Dokonce i dvě facebookové stránky jedné společnosti se mohou zásadním způsobem lišit. Záleží hlavně na účelu a na cílové skupině.

Neobjevený potenciál školní nudy

ŠKODA AUTO Kariéra (CZ), jak jsme si ukázali v předešlé analýze, cílí hlavně na studenty a čerstvé absolventy. Proto je zvláštní, že 113 příspěvků (z celkových 192) správci zveřejnili v čase od 15:30 do 18:30.  

Kdyby správci facebokové stránky znali data, možná by svou strategii přehodnotili. Anebo jsou ještě o kousek dál a ví něco, co nevidíme. I to je možné.

Každopádně.

Do TOP 20 příspěvků (podle součtu počtu reakcí, komentářů a sdílení) se vešlo jenom 6 postů, které byly publikovány v čase od 15:30 do 18:30. Přitom by jich logicky měla být většina.

Vypadá to, že cílová skupina studentů (a absolventů) je aktivnější v ranních hodinách. A podle nás to má i racionální opodstatnění.

Přeci jen čas ve škole  někdy utíká extrémně pomalu, to si asi každý ze školních let pamatuje. Sice některé hodiny mohou být fajn, ale občas to chce nějaké rozptýlení. A dnes v době mobilních telefonů, tabletů, notebooků a dalších zařízení není problém během chvilky kouknout na sociální sítě. A když se odpoledne brány vzdělávacích ústavů otevřou, mladí lidé jdou žít reálné životy. Na Facebook už prostě nezbyde tolik času.

Data ukazují, že určitý potenciál se skrývá i v neděli. V pondělí (29 příspěvků) se sice v průběhu roku přispívalo na profilu ŠKODA AUTO Kariéra (CZ) více než v neděli (17 příspěvků), ale neděli se rozhodně nevyplatí přehlížet. Hned 2 nedělní příspěvky se totiž dostaly mezi TOP 10 postů (podle součtu počtu reakcí, komentářů a sdílení). Roli v tom hrál i fakt, že oba příspěvky byly opravdu zajímavé a odlišné od ostatních.

Faktorů úspěchu je určitě více. Na druhou stranu. Trend je v analyzovaných datech dost viditelný. A změnou publikačního schématu by pravděpodobně šlo zlepšit fungování facebookového profilu.

ŠKODA Česká republika ví, kam cílí

Naproti tomu facebookový profil ŠKODA Česká republika má už na první pohled úplně jiný účel i cílové skupiny. Ano. Je jich více. A proto je mnohem těžší určit nejvýhodnější dobu publikace.

Správci si s tím poradili „šalamounsky“. O víkendu publikují podstatně méně, ale v pracovním týdnu vydávají příspěvky více méně průběžně. Poněkud větší aktivitu v jeden konkrétní čas jsme zaznamenali pouze v pondělky od 13:30 do 15:30 a ve čtvrtky od 8:30 do 11:30. V těchto dvou časech správci zveřejnil idohromady 31 postů (z celkových 132).

A pravděpodobně je to dobře zvolená publikační strategie. V TOP 20 příspěvcích (opět podle součtu reakcí, komentářů a sdílení) jsou rovnoměrně zastoupené posty, které správci publikovali ráno (7 příspěvků), kolem poledne (7 příspěvků) i večer (6 příspěvků).

Jinými slovy. Zacílení podle nás v tomto případě funguje.

Co si z naší komparace odnést?

Úspěšnost příspěvku na Facebooku ovlivňuje celá řada faktorů. Na některé z nich správce vliv má, na jiné nikoliv. Ale právě časy (a dny) publikování příspěvků by si měl pořádně rozmyslet. Na komparaci jsme si ukázali, že nelze vycházet pouze z obecných rad. Některé základní tipy asi fungují ve většině případů. Například. Publikovat v noci se opravdu vyplatí jen specifickým profilům. Ale cílové skupiny jednotlivých facebookových stránek se mohou zásadně lišit. Abyste dosáhli maximálního účinku sociální sítě, musíte znát chování vaší cílové skupiny. V ideálním případě velice podrobně. Dosáhnout toho můžete pomocí průzkumů publika, analýzou sociálních sítí, ale i komunikací s cílovou skupinou.

 

 

Poznámka ke komparaci:

Analyzovali jsme facebookové stránky ŠKODA Česká republika a ŠKODA AUTO Kariéra (CZ). Obě analyzované stránky jsou součástí globálních stránek společnosti Škoda. Námi předložená data se vztahují pouze k českým podstránkám, proto se čísla liší od těch, která najdete přímo na sociální síti Facebook, kde jsou uvedena celková čísla. Pro naše účely se nám zdály být relevantnější čísla pouze pro Českou republiku, proto jsme se pro tento krok rozhodli.

Data se vztahují k období od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2018

Další novinky

 novinka - sintera.cz

73 % mileniálů si našlo poslední pracovní pozici přes sociální sítě

celá zpráva
 novinka - sintera.cz

Jak vybrat správného člověka na správu náborových sociálních sítí?

celá zpráva
 novinka - sintera.cz

Obsah na firemní sociální sítě určené k náboru už máte. Stačí ho upravit a použít

celá zpráva
 novinka - sintera.cz

Sociální sítě k náboru zaměstnanců. Jaká rozhodnutí musíte udělat, abyste uspěli?

celá zpráva