Zveřejněno 08.04.2019
Asi vás to zabolí, ale většině lidem je úplně jedno, že hledáte zaměstnance. Je to váš problém. Nabídka pracovních míst dlouhodobě převyšuje poptávku, proto vyvěšením dalšího inzerátu díru do světa neuděláte. Potenciální kandidáty musíte zaujmout jinak. A sociální sítě vám k tomu mohou pomoci.
Bez správně specifikované cílové skupiny se neobejdete. Vžijte se do člověka, který by mohl uvažovat o práci ve vaší společnosti. Kdo to je? Jaké řeší problémy? Jaké má postoje a hodnoty? V jaké životní fázi se nachází? Čeho by chtěl dosáhnout? Co má rád? Co studoval? Kde pracoval? Kde bydlí? A to nejdůležitější. Co mu můžete nabídnout, abyste mu ulehčili život?
Ano. Čtete správně.
Lidé si v současné době mohou vybírat, proto musíte zaujmout a odlišit se od ostatních. Nabídnout jim něco, co je osloví. A v ideálním případě vyřeší jejich problém. Cílové skupině musíte umetat cestičku přímo k vaší firmě, aby člověk s potenciálem na křižovatce života zahnul právě k vám.
A uvědomte si. Peníze nejsou všechno. Různí lidé mají různé motivace.
Abyste byli úspěšní na sociálních sítích, musí vás podobné myšlenky provázet po celou dobu.
Analýzy některých „náborových“ profilů na Facebooku nás doslova překvapily. Obsahu dominovaly pracovní inzeráty. V lepším případě je doplňovaly příspěvky o firemních akcích a úspěších v soutěžích. A jenom několik nejlepších profilů nabízelo rozmanitý obsah, který by v potenciálním zájemci mohl probudit opravdový zájem.
Například na profilu ŠKODA AUTO Kariéra (CZ) jsme objevili celkem 17 kategorií obsahu. A každá kategorie (ale i příspěvek) měla konkrétní cíl. Nebyly to náhodně publikované posty.
A právě dlouhodobá koncepce je půl úspěchu.
Nemusíte mít Facebook jako Škodovka. Stačí méně kategorií. Méně příspěvků. Ale obsah musí být promyšlený. Dobře zacílený a publikovaný ve správnou dobu. Blíží se maturity? Možná je čas přidat na kariérní Facebook několik příspěvků zacílených na čerstvé absolventy.
Každá firma je něčím unikátní. Nemůžete konkurovat moderními technologiemi? Nevadí. Možná děláte výrobky, které nikdo na světě neumí. Nebo jste rodinná firma v atraktivní lokalitě. Nabízíte zkrácený úvazek pro maminky na mateřské. Máte pro zaměstnance vlastní školku. Pomůžete sehnat ubytování. Anebo ještě něco úplně jiného. Stačí TO objevit.
A pokud si stále lámete hlavu, dáme vám tip za milion.
Ukažte autentické příběhy. V každé firmě pracují lidé. A právě tihle lidé se do vaší firmy také nějakým způsobem dostali. Rozhodovali se. Řešili konkrétní problémy. Postupovali od nižších pozic k vyšším. Zdokonalovali se. Spolupracovali s kolegy. Radovali se z úspěchů.
Lidé se mohou v podobných příbězích zhlédnout. Uvidí, že by to mohla být i jejich cesta životem. Navíc odhalíte, jak to ve firmě funguje. Neurčitý pracovní inzerát už bude najednou mnohem atraktivnější, protože potenciální kandidát bude vědět, že se potká s konkrétním člověkem, který má zkušenosti, dovednosti a charisma. A možná i odtuší, že od zkušeného pracovníka v letech se toho hodně naučí a v relativně krátkém horizontu by ho mohl i zastoupit. Nebo by se aspoň mohl vydat v jeho šlépějích.
Nebojte se nových formátů. Odlište se od ostatních. Jestli máte v kolektivu člověka, který se nestydí před kamerou. Využijte toho. Video obsah má velký potenciál.
Dokonce i pracovní inzeráty můžete dělat moderní formou. Podívejte se na Facebookový profil Suchánek&Walraven, kde Martin Beer oslovuje potenciální kandidáty ve videu. Není to dokonalá produkce. Ale je to autentické sdělení. A divák se dozví vše podstatné během několika desítek sekund. Bez práce. Jen kouká na video, které je navíc zábavné. Není proto náhoda, že náborová videa Martina Beera mají na Facebooku 1 000 až 2 000 zhlédnutí a 20 až 40 sdílení. A to je na firemním profilu, který má jen lehce přes 200 fanoušků, solidní úspěch!
Snažte se, aby fanoušci kariérního stránky na Facebooku měli nějakou výhodu oproti ostatním uchazečům. Informujte je o novinkách. Firemní kultuře. Popište jim, jak u vás ve firmě funguje výběrové řízení. Poraďte, jak by si měli vyladit životopis, aby u vás uspěli (a aby se to vašim lidem dobře četlo). Kudy vede cesta na různé pozice. Reagujte na dotazy. Nabídněte spolupráci na školních projektech…
A všechny informace jim servírujte na „stříbrném podnose“, aby nemuseli nic dlouze dohledávat. Pokuste se provázat všechny komunikační kanály, aby fungovaly synergicky.
Sice je to pracné, ale účinné. V cílové skupině podobně vedená sociální síť vyvolá dojem, že je to služba pro ně. A ona také je! Ulehčuje jim život. Ale v důsledku z toho bude profitovat i vaše firma.
Social Media