EN

Povedené náborové video se dá udělat v každých podmínkách

Zveřejněno 23.04.2019

Princezna, herečka, zpěvák anebo kosmonaut. Asi tak nějak vypadá žebříček vysněných pracovních pozic v dětském věku. Během let se preference mění. Do hry vstupují faktory jako peníze, dojezdová vzdálenost, pracovní prostředí, vztahy na pracovišti a další vlivy. Jak teda udělat náborové video, aby zaujalo potenciální kandidáty?

Možností je nespočet. 

V článku ukážeme dva odlišné přístupy, které určitě zaujmou i vás.

1. Severočeské doly - za málo peněz hodně autentické muziky

Než se pustíme do analýzy a interpretace videa, musíme ve zkratce vysvětlit situaci. 

Práce v důlním průmyslu většinou nepatří mezi vysněná zaměstnání. Je to zpravidla těžká práce. Nemá kolem sebe auru prestižního povolání. Naopak. Do dolů se v minulosti často chodilo pracovat za trest. A výsledkem pracovního procesu je uhlí, které sice v zimě perfektně zahřeje (a v elektrárnách je zdrojem energie), ale z hlediska marketingového potenciálu to není žádný trhák. 

Ale i přes složitou situaci se lidem ze Severočeských dolů podařilo udělat velmi zajímavé náborové video. A pravděpodobně i za rozumné peníze. 

Video v kostce:

  • Náborové video bylo publikováno 30. srpna 2017 na facebookovém profilu Práce v Severočeských dolech.
  • Získalo přes 17 500 zhlédnutí. 
  • Připsalo si 271 sdílení, 51 liků a 8 komentářů. 
  • Facebooková stránka Práce v Severočeských dolech má jen lehce přes 520 fanoušků.
  • Video si můžete pustit zde.  

Video začíná spektakulárním záběrem na obří důlní rypadlo. Už jen tím budí zaslouženou pozornost. Obrovský stroj se doslova zakusuje do půdy a kusy zeminy sype na posuvník. Je to propracovaná technologie, se kterou se běžný smrtelník jen tak nesetká. Přitom by si určitě hodně lidí chtělo podobné technologie prohlédnout nebo vyzkoušet. Je to prostě něco výjimečného.

V náborovém videu divák vidí, že by s technologicky vyspělým strojem mohl pracovat. A to pro někoho může být silný argument.

Důležitým prvkem videa jsou i autentické výpovědi zaměstnanců, kteří v několika sekundách shrnují vlastní pracovní zkušenost. Je podstatné, že u Severočeských dolů pracují už dlouho (= divákovi se tím říká, že to asi není špatný zaměstnavatel), a že se během let kariérně posunuli (= i ty máš šanci uspět). Podle nás konkrétní příběhy fungují mnohem lépe než obvyklá (nicneříkající) klišé – jsme stabilní společnost, která nabízí možnost kariérního a osobnostního růstu. 

Je vidět, že ústřední postavy videa nejsou herci, ale skuteční zaměstnanci. A to je poměrně důležité. Sice jejich mluvený projev není stoprocentní (některé výpovědi jsou hodně kostrbaté), ale v celkovém kontextu působí video autenticky. A to je klíčové. Pracovníci ve videu navíc vypadají jako „obyčejní lidé“. Nejsou to vystylizovaní modelové (nebo herci). Jsou to lidé, se kterými se potenciální kandidáti mohou identifikovat. 

Úspěch podle nás podporuje i úderné sdělení na konci videa. 

V závěru videa dva zaměstnanci přijedou terénními vozy (= i ty můžeš jezdit v těchto mazlících), vystoupí, nasadí si přilbu a společně řeknou „Jsme Severočeské doly a chceme tě do týmu!!!“.

Abychom shrnuli důležité body. Tvůrci ve videu správně vystihli, čím by mohli potenciální kandidáty zaujmout. Technologiemi. Pracovním kolektivem. A terénními automobily. Všechny informace navíc dokázali podat srozumitelnou, autentickou a přátelskou formou.

V Sinteře se domníváme, že podobnou cestou se mohou vydat i další firmy. Sice nebudou ukazovat rypadlo, ale odhalí zrakům diváků třeba vysokotonážní jeřáb, největší pec, turbínu nebo nějaký jiný skvost, se kterým lidé běžně nepřijdou do kontaktu. Představí některé pracovníky. A dodají i další jedinečné informace o firmě. Je důležité si uvědomit, že náborové video nemusí aspirovat na Oskara za nejlepší film. Má vzbudit zájem v potenciálních kandidátech. A k tomu nutně nepotřebujete herce, profesionální kamery a bohatý rozpočet. 

2. Workpress Aviation – vedoucí výroby, kterého budou pracovníci milovat

Workpress Aviation sídlí v Plzni a vyrábí komponenty, které používají společnosti Airbus, Boeing, Lufthansa a další klienti z celého světa. A už na první pohled v náborovém videu (respektive v celé sérii videí) vsadili úplně na jinou strategii.

Ve videu hrají herci. Je točené profesionály. Nezachycuje skutečný provoz. Pracuje s vtipem a nadsázkou. A pravděpodobně stálo mnohem více peněz. 

Nicméně nic z toho nemusí být na škodu. A v tomto případě ani není. Náborové video je na YouTube velmi úspěšné a podle slov personálního oddělení Workpress Aviation došlo i ke zvýšení počtu uchazečů o práci ve firmě, takže svůj účel video plní znamenitě.

Video v kostce:

  • Analyzované video bylo zveřejněno na platformě YouTube 25. 2. 2019.
  • K 15. 4. 2019 získala dlouhá verze videa přes 12 tisíc zhlédnutí. Krátká verze dokonce přes 480 tisíc zhlédnutí.
  • Ke stejnému datu má dlouhá verze na YouTube 88 liků a 15 komentářů. Krátká 8 liků a 2 komentáře.
  • YouTube kanál Workpress Aviation odebírá 580 lidí. 
  • Dlouhou verzi náborového videa si pustíte zde. Krátkou verzi naleznete zde
  • Předmětem analýzy je dlouhá verze náborového videa.

Hned na začátku analýzy musíme zmínit zcela zásadní věc. Sice to vypadá, že video cílí především na lidi, kteří by se mohli ucházet o pozici vedoucího výroby. Ve skutečnosti si ale myslíme, že to je jen jedna rovina sdělení. A podle nás ta méně významná. 

Podstatně důležitější je sdělení směrem k pracovníkům ve výrobě a dalším zaměstnancům, kteří pracují pod vedoucím výroby. 

Prostřednictvím videa autoři ukazují „ideálního šéfa“ z pohledu podřízených. Vedoucí výroby ve videu trpí neduhy (hned v úvodu smrká), jí obyčejná jídla (instantní nudle) a brblá proti šéfům. Nechce sedět v kanceláři a dělat krásné grafy. Chce být přímo ve výrobě, kde by mohl opravdu pracovat. A místo uznání se pokaždé dočká jen kritiky ze strany nadřízených (Německý šéf mu říká: „Romane, ty zlobíš. Já chci výsledky od tebe.“), kteří umí vše nejlépe.

Ve firmě je vedoucí výroby nespokojený, proto si prohlíží inzerát Workpress Aviation. A nakonec se rozhodne pro změnu. Kamarádovi ve staré práci předá know how (nejlepší grafy, které ve videu září jako zlatý poklad v pohádkách), cestou ještě stihne ukázat prostředníček bývalému nadřízenému a už se vydává do nové práce – do Workpress Aviation.

Najednou je všechno jinak. Vedoucí výroby se usmívá. Prochází výrobou. Plácá si s kolegy. A když si všimne, že některý zaměstnanec v práci podává nadstandardní výkony, hned ho jde pochválit. Upřímně a neformálně („Hele chlapče zlatej, dobrá práce.“). 

Podobného uznání se za svou práci dočká i vedoucí výroby od charismatického šéfa, se kterým společně hledí z vyvýšeného prostoru přímo na výrobu. Znamená to, že mají přehled, ale jsou stále nedílnou součástí výrobního procesu. Neschovávají se v kanceláři. Jsou v první linii, kde se nebojí ocenit své podřízené za kvalitní práci.

Nenápadně cílí na nespokojené zaměstnance z ostatních závodů

Ve videu je vedoucí výroby vykreslen jako hodný a vstřícný člověk, který naslouchá, pomáhá a dokáže se zastat podřízených před šéfem. Chce být navíc přímo ve výrobě, protože ví, že výroba je to nejdůležitější ve firmě! Dovede také dobře jednat s lidmi, zná je jmény a nebojí se je pochválit. Ale má i další atributy, které podřízení očekávají od svého šéfa. 

Podle výše uvedeného je patrné, že hlavní sdělení má patřit spíše podřízeným vedoucího výroby. Naši interpretaci podporuje i komentář od diváka pod videem: „Perfektní náborové video...první polovina mi nápadně připomíná mou práci... Výroba na to mi nemáme čas :D“

Člověk, který má zkušenosti s prací vedoucího výroby ví, že situace je podstatně složitější. Během práce musí řešit plno často protichůdných problémů a řešení mohou v očích nezasvěcených lidí působit nelogicky.. Je to ale on, kdo musí v práci rozhodovat. A má k tomu vždy o něco více informací než jeho podřízení, proto vidí dále za horizont.

Dokonce i délka videa moc neodpovídá potřebám vedoucího výroby. Dost pochybujeme, že by člověk v podobné pozici trávil téměř 5 minut svého života sledováním náborového videa. I když, i to je možné.

Každopádně. Náborové video Workpress Aviation je velmi úspěšné. Podle nás skvěle vykresluje prostředí, ve kterém by zaměstnanci chtěli pracovat.

Video je kromě toho plné vtipných scének, narážek a nadsázky, proto má velký virální potenciál, který je velmi pravděpodobně umocněn investicemi do propagace videa. 

A to nejdůležitější nakonec. 

Video šikovně ukazuje, že v některých firmách dávají málo najevo, jak jim na výrobě záleží. A zaměstnanci potom mohou nabývat dojmu, že je pro firmu mnohem důležitější kancelářská práce. . Podle videa to je ve Workpress Aviation jiné. Shání vedoucího výroby, který by byl ideálním šéfem všech podřízených. A právě na podřízené cílí hlavní sdělení. Autorům se to povedlo velmi nenápadně zakrýt, takže si někteří diváci ani neuvědomí, že video necílí na uchazeče o pracovní pozici vedoucího výroby. Video bude mít pravděpodobně největší úspěch u nespokojených pracovníků, kteří nadávají na svého vedoucího výroby. A vlastně i na celé vedení firmy. Video tak může být impulsem ke změně. Ke změně zaměstnání. 

A kam by asi tak mohli jít, když viděli takové pěkné video? 

Jednoznačně nejlepší přístup k tvorbě náborových videí neexistuje!

V komparaci jsme se snažili ukázat, že se náborových videí nemusíte bát. Naopak. Je v nich velký potenciál. Dokonce i ve skrovných podmínkách dokáže nadšený tým lidí udělat efektivní náborové video, které zaujme cílovou skupinu. V takovém případě dbejte hlavně na jednoduchost, autentičnost a vyzdvihněte unikátnost společnosti. 

Naproti tomu s větším rozpočtem si můžete dovolit investici do rozsáhlejších projektů. Výsledkem pak může být náborové video s virálním potenciálem, které bude rezonovat cílovou skupinou, i když se tváří, že je vlastně určené pro někoho úplně jiného. Je to sofistikovaný způsob, jak nenásilně oslovit potenciální kandidáty. 

Záměrně neříkáme, které video je lepší. Ono to ani nejde určit. Každé je jiné. Vzniklo za odlišných podmínek. Cílí na rozdílné skupiny lidí. Přesto jsou obě videa velmi úspěšná a plní náborovou funkci. Rozhodně existuje i mnoho dalších přístupů k tvorbě náborových videí. A možná fungují ještě lépe. Komparace byla zkrátka jen malou ukázkou světa náborových videí.

 

Poznámka k analýze:
Analyzována byla dvě náborová videa. První bylo publikováno 30. srpna 2017 na facebookovém profilu Práce v Severočeských dolech. Druhé bylo zveřejněno 25. 2. 2019 na YouTube kanálu s názvem Workpress Aviation.

Aktualizace dat proběhla k 15. 4. 2019.

Další novinky

 novinka - sintera.cz

Social Media

4 body, ve kterých (menší) společnosti na sociálních sítích chybují

celá zpráva
 novinka - sintera.cz

Social Media

Začněte na LinkedInu budovat síť kontaktů - efektivně a s přesnou vizí

celá zpráva
 novinka - sintera.cz

Social Media

Nejlepší časy pro zveřejňování firemních LinkedIn příspěvků. Analyzovali jsme 9 685 postů

celá zpráva
 novinka - sintera.cz

Social Media

Komplexní data o CZ/SK influencerech na Instagramu - květen 2020

celá zpráva