Zveřejněno 02.09.2019
Odborníků na sociální sítě se po dnešním světě potuluje více než dost. Respektive. Aspoň to o sobě tvrdí. Často se ale jejich „odbornost“ zakládá pouze na pocitech a na zkušenostech se správou vlastního profilu na sociálních sítích. Opravdových specialistů, kteří používají potřebné nástroje a mají dostatečný vhled do problematiky je zatraceně málo.
Zvláště těch, kteří si hravě poradí se specifickým prostředím B2B společností (viz článek), které chtějí sociální sítě používat k náboru zaměstnanců.
Jak teda poznat potenciál a nespálit se špatným výběrem?
Ptejte se. Hodně. Chytře. A na relevantní věci.
Přinášíme sérii otázek, které by měly zaznít, než navážete spolupráci.
Jestli jste B2B společnost, která nemůže ukazovat výrobní prostory, nevyrábíte fotogenické produkty a cílíte hlavně na starší uchazeče o práci, asi nebude nejvhodnější volbou Instagram. Facebook a LinkedIn už by byla podstatně lepší odpověď.
V případě, že cílíte na mladší uchazeče, a máte dostatek vizuálně zajímavých podnětů, rozhodně volte Instagram.
Pokud potenciální správce odpovídá v tomhle duchu, můžete pokračovat v dotazování.
Zdá se to jako banální otázka, ale není. Náborové sociální sítě sice fungují na podobných principech jako sociální sítě, které mají podporovat prodej, ale mají svá specifika.
Ve tvorbě obsahu se potkáte s mnoha omezeními. Kromě těch, které jsme už zmínili o pár řádků výše, to může být i absence marketingového oddělení v B2B společnosti. Kvůli tomu nemusí být k dispozici materiály (fotografie, videa, vizuály atd.) pro tvorbu příspěvků. Pravděpodobně si správce sociální sítě bude muset poradit s většinou problémů sám, protože se ve firmě nenajde moc lidí, kteří by mu zvládli dát relevantní odpověď.
Podobně i komunikace směrem k cílové skupině bude odlišná. „Produktem“ je v tomto případě firma, kterou správce sociálních sítí prostřednictvím příspěvků „prodává“ potenciálním zaměstnancům.
Typy příspěvků, které na náborových sociálních sítích prokazatelně fungují, najdete v našem předchozím článku.
Jeden až dva příspěvky týdně bude pro začátek mnohem reálnější odhad než pět postů za den. Kvantita ale není to jediné, co by vás mělo zajímat.
Snažte se odhalit, jak o zveřejňování příspěvků potenciální správce sociálních sítí uvažuje. Bere v potaz období letních dovolených? Chce přidávat obsah kontinuálně? Zohledňuje, kdy budou mít příspěvky pravděpodobně největší ohlas? Na základě čeho usuzuje, že by bylo dobré zveřejňovat příspěvky v konkrétní den a hodinu? Pracuje s analytickými nástroji, nebo se řídí intuicí?
Podle odpovědí si dokážete udělat relativně přesný obrázek o zkušenostech s plánováním obsahu. A mějte na paměti. Plánování je půl úspěchu!
Odhadnout růst fanoušků a followerů na firemním profilu rozhodně není snadné. Záleží na konkrétní situaci. Přesto je i tahle otázka velice důležitá.
Firemní sociální sítě určené k podpoře prodeje dosahují astronomických čísel. Třeba Lidl Česká republika má na Facebooku přes 700 tisíc fanoušků, Kofola kolem 360 tisíc a Mall.cz téměř 200 tisíc.
Kariérní stránky na sociálních sítích ani zdaleka nedosahují podobných čísel. Facebooková stránka ŠKODA AUTO Kariéra (CZ) má kolem 35 tisíc fanoušků, Práce v ČEZ okolo 10 tisíc fanoušků a Jsme SAZKA necelé 2 tisíce fanoušků.
Odhad růstu by měl být střízlivý. Jestli někdo bude tvrdit, že dokáže na vaší sociální síť určenou k náboru přilákat během prvního roku od založení tisíce fanoušků, zbystřete. Buď je to zatím neobjevený génius sociálních sítí, který má před sebou zářnou budoucnost, nebo se v problematice moc neorientuje.
Ať už budete dělat sociální sítě sebelépe, vždycky se najde nějaký kritik. Nebude se mu líbit to, nebo ono. Buď oprávněně, nebo ze zcela nelogického důvodu.
Každopádně. Hádat se s ním nemá smysl. Ani mazání negativních komentářů není správná cesta. Mnohem lépe funguje taktika „bombardování láskou.“ Omluvte se. Poděkujte za reakci. Nebo zkuste nabídnout jiné řešení situace. Prostě zůstaňte pozitivně naladění.
A v podobném stylu by měl odpovědět i potenciální správce vašich sociálních sítí.
Social Media