EN

Netrapte se, naučte se číst

Zveřejněno 06.08.2019

Co byste v dnešní době dělali, kdybyste neuměli číst? Jen si to představte. Byla by to doslova pohroma. Nedostudovali byste školu, neudělali řidičský průkaz, nemohli si přečíst mail nebo úřední dokument. Prostě. Byli byste odkázaní na cizí pomoc, protože sami byste nemohli žít „normální“ život. Svět kolem vás by se navíc zdál strašně složitý.

Přitom naučit se číst je snadné. Stačí se naučit pár znaků a neurčité klikyháky bez významu najednou začnou dávat smysl. Postupně začnete slabikovat, potom výrazy spojovat do slovních spojení a zanedlouho už budete plynule číst jednoduché věty. Pomalu si budete osvojovat méně známá slova. Začnete bezproblémově číst i delší souvětí. A nakonec si budete užívat i složité větné konstrukce, které najdete v krásné literatuře nebo v odborných publikacích. 

Ale v běžném životě si v podstatě vystačíte se znalostí základních principů. 

Podobné to je i se sociálními sítěmi. Pro nezasvěceného laika je všechno strašně složité. Nedává to smysl. Dokonce by se mohlo zdát, že sociální sítě fungují na principech černé magie. Temná kouzla neviditelnými silami přitahují pozornost omámených uživatelů k roztodivným příspěvkům, videím a lidem, kteří si říkají influenceři. Nutí je klikat na liky, přidávat komentáře a sdílet. A když už konečně odloží mobil, opět jim dá kletba s názvem notifikace jasně najevo, že by se měli podívat, jestli se na sociální síti náhodou nepřihodilo něco nového.

Sociální sítě aktivně využívá i papež

Kdo si osvojí „základy černé magie“, získá v současném světě obrovský vliv. Chování lidí se totiž v posledních letech zásadně proměnilo. Spoustu informací hledají na internetu, kde také nakupují nebo se poohlíží po novém zaměstnání. Dnes už ale nestačí mít na internetu statickou prezentaci. Mnohem účinnější jsou právě sociální sítě.

A to je důvod, proč mají své profily na sociálních sítích sportovci, hasičské sbory, nemocnice, státní instituce, soukromé subjekty, politici, zoologické zahrady, ale dokonce i Svatý otec je aktivní na sociálních sítích. Přitom křesťanská církev je pověstná zkostnatělou strukturou a odporem k moderním přístupům. Pokrok ale prostě nejde zastavit. A podobně jako museli zástupci církve postupně uznat, že se Země přeci jen točí kolem Slunce, tak svou přítomností na sociálních sítích nepřímo potvrdili jejich důležitost.

Je zcela na místě říct, že mít aspoň základní přehled o fungování sociálních sítí je v dnešní době klíčové. Podobně jako čtení, o kterém jsme psali na začátku.

Nemusíte umět aktivně tvořit obsah. Nemusíte znát všechny marketingové nástroje. Nemusíte dokonce být ani aktivním uživatelem sociálních sítí. Neobejdete se ale bez znalosti základních principů, jak sociální sítě fungují.

Naučte se „číst“ sociální sítě, otevřete si dveře k dalším příležitostem

Jakmile budete znát základní principy, naučíte se sociální sítě „číst“. Dříve nepochopitelné aktivity na sociálních sítích najednou začnou mít jasnější obrysy. Postupně odhalíte potenciál a třeba zjistíte, že i v oblasti náboru by se daly sociální sítě docela dobře využívat. Koneckonců, spousta firem je už k HR účelům úspěšně používá.

Se základními znalostmi o sociálních sítích už bude mnohem snazší identifikovat příležitost, formulovat jasnou vizi a třeba i navázat spolupráci s kompetentními lidmi, kteří se postarají o správu firemního profilu na sociálních sítích. Budete zkrátka vědět, co vlastně chcete, jak to chcete, a kolik to dá přibližně práce.

Klidně se můžete pasovat do role projektového manažera. Anebo se rozhodnout, že si povedete sociální sítě ve firmě interně a budete svou práci konzultovat s odborníky, abyste nedělali zbytečné přešlapy.

Je jenom na vás, jakou cestu si zvolíte.

 

CHCI SE NAUČIT ČÍST SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Další novinky

 novinka - sintera.cz

3 důvody, proč se vyplatí sledovat konkurenci na sociálních sítích

celá zpráva
 novinka - sintera.cz

Data v hlavní roli. Buďte (na sociálních sítích) efektivní

celá zpráva
 novinka - sintera.cz

6+6 praktických tipů na obsah, který přitáhne pozornost na firemní LinkedIn profil

celá zpráva